Haber

İmamoğlu: “Yüzyılın Dönüşümünü Biz Başlattık Diyenler Aslında Münafıktır. İnsanlar Hayatlarıyla Kumar Oynamazlar”

HABER: EDDA SÖNMEZ – KAMERA: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbulBüyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Bağcılar AKP iktidarının 2019’daki kentsel dönüşüm projesinin anahtar teslim töreninde duyurduğu ‘Yarımımız’ kampanyasını eleştirdi. “Asrın dönüşümünü başlattık” diyenlerin ikiyüzlü davrandıklarını savunan İmamoğlu, “Bu bir kentsel dönüşüm projesi ya da kampanyası değil. Seçim kazandıran bir kampanya. Devam edip etmeyeceklerini bile bilmiyorlar. Zaten seçimi kazanma ümidi de yok.’Acaba milleti böyle mi kandırıyoruz’ diye bir çıkış yolu arıyorlar.Artık bu gerçekleri anlatmalıyız, vatandaşlarımızı aydınlatmalıyız.Seçimlerle insanların hayatı kumar oynanmaz. Bakın 15 Mayıs itibariyle söz veriyoruz. 15 Mayıs’tan itibaren risk altındaki herkesin evlerini, işyerlerini süre kısıtlaması olmaksızın yenilemek zorundayız. Bunun için büyük bir seferberlik başlatacağız” dedi.

2021 yılında İBB şirketi KİPTAŞ, Bağcılar İstanbul As Fatih Kent Sitesi’nin yerinde dönüşüm projesi tamamlandı. İBB Lideri Ekrem İmamoğluın da katıldığı törende BağcılarKiraz Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi hak sahipleri anahtarlarını teslim aldı.

Törende konuşan İmamoğlu, AKP hükümetinin ‘Yarısı bizden yarısı sizden’ kampanyasını eleştirdi. İmamoğlu, “Seçime yönelik özensiz bir kampanya modelidir. Seçim öncesi alelacele ortaya atılmış sözde bir projedir” diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“HER KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YÜZLERCE, BİNLERCE HALKIMIZIN HAYATTA KALMASI DEMEKTİR: Bugün bir kentsel dönüşüm projesini daha tamamlayıp sahiplerine teslim etmenin mutluluğu ile buradayız. Açıkçası kentsel dönüşümün zamana karşı bir yarış olduğunu her zaman söylerim. Memlekette bir insanın bile canı yanmaz, burnu kanamaz derken, görüyorsunuz, maalesef onbinlerce insanımız beyin sarsıntısı sonucu hayatını kaybediyor. Knetsel dönüşümü, şehirlerin ayakta kalabilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için vermek zorunda oldukları çok değerli bir çabadır. Tamamlanan her kentsel dönüşüm projesi, yüzlerce, binlerce insanımızın yaşaması demektir. Bakın burada 253 konut var. Türkiye ortalama aile yapısına baktığınızda aslında bine yakın insanın hayatını kurtarıyoruz, adı bu. Kentsel dönüşüm anlayışımız gerçekten hayat kurtarma meselesi olarak ele alındı. Bir dönüşüm sürecinin hiçbir aşamasında önümüze rant ve faizi hesap olarak koymadık.

DEVLET KOPYASI VE UYGULADIĞIMIZ BU MODELİ UYGULAMAK:2021 yılında hizmete soktuk,’ İstanbul Yenileme Platformu’, gerçek ve kolay kentsel dönüşüm için örnek bir projedir. 14 Mayıs’tan sonra bu örgüt İstanbul Daha fazla hız ve güç kazanacak. Çünkü önünüze hiçbir sorun bırakmayacağız. 14 Mayıs’tan sonra, seçimin hemen ardından, kentsel dönüşüm doğru ve sağlıklı bir modelle tüm Türkiye’ye yayılacaktır. İstanbul Türkiye’de geliştirdiğimiz modeli tüm ülkeye uygulayacağız. Çok doğru bir model. İstanbul Bizim uyguladığımız bu modeli devlet kopyalayıp hayata geçirdi. Bu kötü bir şey değil. Devletin kopyalayıp uyguladığı bu modeli ilk yaptığımızda bize ‘web sitesinde’ dediler. İstanbul

‘YÜZYILIN DÖNÜŞÜMÜNÜ BİZ BAŞLATTIK’ DİYENLERİN NE KADAR HARİCİ OLDUĞUNU SİZLERE ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM: Şimdi ise seçim öncesi ‘Kentsel Dönüşümde Yarımız’ adıyla alelacele bir model ortaya atıldı. ‘Yüzyılın dönüşümüne başladık’ diyenlerin ikiyüzlülüğünü size anlatacağım. İnsanların evleri yıkılmadan sağlam konutlara geçsinler diye bu proje yapılıyorsa bu zamana kadar vatandaşa başvurmazsanız hakkınızı kaybedersiniz deniliyor mu? Birkaç ay içinde. Akıllı bir iş mi? Yani bir kampanya yapıyorsunuz ve diyorsunuz ki; aman ha şimdiye kadar uygula. Aksi takdirde hakkınızı kaybedersiniz. Amacınız ne? Seçim öncesi propaganda çok almak İstanbul Türkiye’de veya Türkiye’de kaç ev engelli, kaç ev yıkılmak üzere, bununla ilgili bir model anlattığınız için teşekkürler, kafamda yeri var. Hayır, bu tarihe kadar başvurun. Bu kampanya bir seçim kampanyasıdır, kentsel dönüşüm kampanyası değildir. Çünkü kentsel dönüşüme çaresi var. Bu uygulamayı neden zaman içinde kısıtlıyorsunuz? İnsanlara bunu açıklayın.

MİLLETİMİZ ASLA KANDIRILMAZ, CEVAP VERECEĞİZ: Mesela devlet bir hastane açtığında, bu hastanenin sadece bu zamana kadar başvuran hastanelere hizmet vereceğini söyleyebilir mi? Benzer bir şey. Hastane açıyorsun tamam tedavi ederim ama mayıs sonuna kadar başvurursan bu tarz bir anlayış şu anki kentsel dönüşüm anlayışı. Nitekim diyorlar ki, kampanyaya başvuran çok olursa yarısı sizden, yarısı bizden olsun kura çekeceklerini söylüyorlar. Yani dediğim gibi bu bir kentsel dönüşüm kampanyası değil, bu bir seçim kampanyası, üzülerek söylüyorum. Evin darbeye dayanıklı olması yeterli değil, ama piyangoyu kazanırsan, olacak. Hani birisine sosyal konut yapsan dar gelirliye sosyal konut imkanı sağlamış olursun, kuraya açarsın anlarım. Ama şimdi Bağcılar Orada binalar var ‘İnsanlara eviniz çürükse başvurunuzu kabul edeceğim’ diyorsunuz. Ancak kura çekerseniz, çekmezseniz tükenirsiniz. Deprem olsa yanarsın . Bakın böyle bir kentsel dönüşüm mümkün değil. Tekrar konuşuyorum. Bu bir kentsel dönüşüm projesi veya kampanyası değildir. Seçim kazandıran kampanya. Ancak milletimiz bu kibire, utanmazlığa, bu milleti aşağılamaya asla kanmayacak ve bunun cevabını verecektir.

İNSANLARIN HAYATI SEÇİMLERLE OYNAMAZ: Neden böyle tatsız yollara başvuruyorlar? Çünkü seçimden önce büyük ihtimalle oy getireceğini, hazırlıksız başladıkları bu kampanyadan birkaç kişiyi kandırabileceğimizi tahmin ediyorlar. Devam edip etmeyeceklerini bile bilmiyorlar. Seçimi kazanma umutları yok. Acaba bu durumda milleti kandırıyor muyuz diye bir çıkış yolu arıyorlar. Artık bu gerçekleri anlatmamız, vatandaşlarımızı aydınlatmamız gerekiyor. Seçimlerle insanların hayatı oynanamaz. 15 Mayıs itibariyle bakın size söz veriyoruz. 15 Mayıs’tan itibaren risk altındaki herkesin konut ve iş yerlerini zaman kısıtlaması olmaksızın yenilemek için büyük bir seferberlik başlatacağız. Sadece İstanbul Türkiye’de değil Türkiye’de başlayacağız. ve onların yaptığını yapmayacağız. Biz bu ülkenin hükümetinin, belediyesinin, üniversitesinin vatandaşıyız, bakın o belediyenin, bu partiden, bu belediyeden, bu partiden vatandaşıyız, el ele, söz veriyorum, el ele çalışacağız. .

NE YAPACAĞIMIZI TAM OLARAK BİLİYORUZ, BU PROJE BUNA BİR ÖRNEK: Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Mutabakat, tahliye, imalat dahil tüm süreçler İstanbul ‘Yenileme’ modeliyle yürütülen ve bugün anahtarlarını hak sahiplerine teslim edeceğimiz Bağcılar Kiraz Evleri Projesi, bu işi çok iyi bildiğimizin ve hatasız yaptığımızın açık bir göstergesidir. Bakın buradaki binalar hep birlikte yıkılmış, 253 konut. Burası 92 yılında yapılan Az Fatih Kent Sitesi, eski site 2017 yılında riskli yapı ilan edildi. Site sakinleri çok uzun süre dönüşüme çare aradı. Dayanıksız bloklarda endişe içinde yaşadılar. Sonuç olarak 2020 yılında yine bizim teşvikimizle üçte iki çoğunluk elde ederek KİPTAŞ’a başvurdular. KİPTAŞ örnek proje için çalışmalara başladı ve mimari proje sakinleriyle paylaşılarak beğenisine sunuldu. 2021 Nisan’ında buranın yıkımına başladık. 2021’de buranın yıkımına başladığımızda arkadaşlarım sekiz blok olduğu için burayı üç günde yıkmayı planladılar. Ama tam sekiz saat içinde yok edildi. Bu kadar zor koşullarda bir binaydı. Bugün burada teslim ediyoruz.

VATANDAŞI KANDIRACAK AKIL İLE TESİS VERMEYİN ‘YÜZLERCE BİNLERCE KONUT YAPACAĞIM’: Örneğin; bir örnek verelim İstanbul Hani bugün kampanya yürüten aklın örneği. TOKİ, Tuzla’da 3,5 yılda ancak 508 konutun temelini atabildi. O yüzden arkadaşlarıma hep ‘Hava durumuna bakıp iş yapmayacaksın’ derdim. ‘Vatandaşla konuştuğunuz her işi zamanında teslim edeceksiniz’ dedim. Bu nedenle KİPTAŞ’ın tüm çalışanlarına, buradaki müteahhit kardeşlerime, çalışanlarına, Genel Müdür’e ve idareye canı gönülden teşekkür ediyorum. Bizi hayal kırıklığına uğratmadılar. Gerçek bir iş bilmek ile cehalet arasındaki farkı görebilirsiniz. Bir örnek daha vereyim. TOKİ’nin 3,5 yılda temelini attığı az önce söylediğim sahanın hemen yanında biz KİPTAŞ olarak TOKİ’nin yanı başında yaklaşık 1,5 yılda bir projeye daha başlayıp bitirdik. Vatandaşı ‘Yüzbinlerce konut yapacağım’ diye kandıran akıllara prim vermeyin. Hiç konut üretmeyi başaramadılar ama ya bahane üretmeyi ya da bir avuç insanı sevindirmeyi başardılar. Ders almak isteyen buraya gelir. Bağcılar Kiraz Konutları Dönüşüm Projesini inceler ve nasıl yapılması gerektiğini görür. Bakın 4 bloktan oluşan proje meydanı var, çocuk oyun parkı var, spor Alanları, sosyal tesisleri, çok sayıda kapalı otoparkı var ama her projeden prim alıyoruz. Burada çok güzel bir anaokulu açıyoruz. Bir ay sonra kreşimiz açılacak. Dolayısıyla her arkadaşım bana bir proje sunduğunda ‘Bunun altında bize ne kaldı?’ diyorum. Kurumumuza mutlaka bir kreş, aile destek merkezi veya sağlık merkezi kazandırıyoruz.

HEPİNİZİN HUZURUNDA, BU SÜREÇTE BANA GÖREV VEREN KILIÇDAROĞLU’YA TEŞEKKÜR EDERİM: Herhangi bir maliyet artışından etkilenmedi diyelim. Ülkemizde son üç yılda maliyet farkı dediğiniz şey bu inşaatın başlangıcından bu yana iki kat, üç kat fazla. Öte yandan yaptığımız finansman modeline, yaptığımız anlaşmaya ve attığımız imzaya göre vatandaşlarımızın ek cebinden tek kuruş çıkmadı. Bunu herkesin iyi bilmesi lazım, biz işini çok iyi bilen insanlarız, misyon sahibi insanlarız. Şu anda oluşan ittifak sürecinde bir seçimin içindeyiz. Her zamanki gibi bana ek bir görev emanet edildi. Ulaşımdan şehirciliğe, çevreden deprem güvenliğine, kentsel dönüşüm modellerinden Türkiye’nin her yerine ülkemizin her şehrine ve her noktasına katkımla ilgili bir sürecin içinde ve Başkan Yardımcılığı görevi bana emanet edildi. birçok alt yapı çalışması, İstanbul tecrübesiyle. Bu anlamda Türkiye’yi el birliği ile ayağa kaldıracağımız bu misyonu bana veren 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hepinizin huzurunda canı gönülden teşekkür ediyorum.

SEÇİMDE VİCDANINIZ VE ADALETİNİZLE OYUNUNUZU KULLANMANIZI İSTİYORUZ : Yeni Cumhurbaşkanımız bu ülkeyi büyük bir zümre, ekip ve 86 milyonluk evladımızla, işi bilenlerle konuşan, işi kendisine emanet eden, adil ve liyakatli bir yönetim anlayışıyla yönetecektir. Huzurlu, köklü şehirler yaratmak için gece gündüz çalışacağız. Siz de hayata yeni ve keyifli bir adım atmak istiyorsanız 14 Mayıs’ta oylamaya gelin. Seçimde vicdanınız ve adaletinizle oy kullanmanızı istiyoruz. Türkiye’nin, insanların bölündüğü, insanların bölündüğü, bir avuç insanın değil, 86 milyon insanın bu ülkenin nimetlerini eşit ve ortaklaşa paylaştığı bir yöne evrilmesini istiyoruz. Bunu İBB Lideri Ekrem İmamoğlu veya yeni dönemin Başkan Yardımcısı Ekrem İmamoğlu olarak değil, bir vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak söylüyorum. Üç, bu ülkenin çocuklarının herhangi bir gruptan seçkin çocuklar olarak büyümesini istemediğim bir ülkede var olmalarını istiyorum. Bunu istiyorum ki burada yaşayacak 253 ailenin çocukları Türkiye’deki diğer çocuklarla eşit yaşam koşullarına sahip olsun. Bırak otursunlar. İstanbul’un her noktasında ve Türkiye’nin her noktasında bu kentsel dönüşümü en etkin şekilde sürdüreceğiz. Her şey çok hoş olsun.”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da törende şu bilgileri paylaştı:

“GÖREV SÜRECİMİZDE HER ZAMAN İSTANBUL DEPREMİNİ ÖNCELİKLE GÖRDÜK: İstanbul’un sarsıntısını her zaman görev alanımızda ön planda tuttuk, sahada önemli adımlar attık ve vatandaşlarımıza karşı her zaman şeffaf olduk. Bugün çok değerli bir projenin anahtar teslimi işin içindeyiz. Lütfen bu projeye kolay anahtar teslim bir proje olarak bakmayın. Çünkü yakın gelecekte Türkiye’nin dirençli şehirler olması için model olarak uygulanacak olan İstanbul yenileme sisteminin ilk somut örneğidir. Bugünkü anahtar teslimimiz. Tahliye ettik, yapıları yıktık, anahtarları teslim ettik. Yeni bir inşaat yapıyoruz ama aslında geleceğe umutla bakacağımız, dayanıklı şehirler inşa edeceğimiz bir modeli hayata geçiriyoruz.

LÜTFEN İŞİMİZİ MANİPÜLE ETMEYİN: Hep birlikte yenileyelim dedik. Kent ve kentsel dönüşüm siyasetin üstünde tutulmalı dedik. Ücretli katkıda bulunanlar, rakamlar konuşmaz. 490.000’in üzerinde riskli binada yaşayan 1,8 milyona yakın insan bize güvenerek İstanbul Yenileme sistemine başvurdu. Şu anda 29 farklı noktada aktif uygulamalarımız devam ediyor. Bu sayede 3,5 yıllık KİPTAŞ yönetimimizde KİPTAŞ tarihinin en riskli yapısı için analizler üretmekteyiz. Lütfen işimizi manipüle etmeye çalışmayın. ‘Basit bir site kurmuş’ diye bizi eleştirenler, bugün yaptığımız sistemin aynısını yine bir site üzerinden uygulamaya çalışıyorlar. Çünkü bu modelin işe yaradığını herkes gördü ve bunun üzerine siyasi bir anlayışla sahada bir süreç yürütmeye çalışıyorlar. Ama ne yazık ki kimse bizimle yan yana oturup şehirlerimizi daha güçlü kılmak için analiz peşinde koşmuyor. Riskli yapıların yenilenmesi gibi hayati bir konuda bir araya gelemememiz elbette üzücü.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort