Haber

Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’ye ‘deprem’ mektubu

ANKARA –Adalet Bakanlığı AİHM’ye bir yazı göndererek, depremden etkilenenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları başvurularda mağduriyet yaşamamaları için AİHM’den sürelerin ertelenmesi çağrısında bulundu.

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanı Hacı Ali Açıkgül, AİHM Genel Yayın Yönetmeni Marialena Tsirli’ye mektup gönderdi. Mektupta, 6 Şubat günü saat 04.17’de merkez üssü Pazarcık ilçesinde olan 7.7 büyüklüğünde ve Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki depremin meydana geldiği hatırlatıldı. aynı gün saat 13.24 sıralarında Türkiye’de meydana geldi. Söz konusu depremlerin 10 ilde yıkıma yol açtığı ve yaklaşık 13,5 milyon kişiyi doğrudan etkilediğinin belirtildiği yazıda, 10 ilde 3 aylık olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi. Mektupta, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, milletin hayatını tehdit eden afet nedeniyle 10 Şubat 2023 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. maddesi uyarınca Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne hitaben hitaben başvurmuştur. OHAL kapsamında alınması gereken tedbirlerin, 4, 2, 8, 10, 11. maddeler ve 1, 2 numaralı Protokolün 1, 2. maddelerinde öngörülen yükümlülüklere istisnalar (sınırlamalar) getirebileceğini belirten bildirimi göndermiştir. 1 Sözleşmeye.

Yargı alanında alınan tedbirlere ilişkin 120 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 11 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 15 Şubat 2023 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreterine hitaben yaptığı hitaben, Anlaşmanın bir önceki bildirimde belirtilen hususlarına ek olarak, 120 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin İngilizce tercümesi eklenerek Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın görevlerine ilişkin konularda derogasyon içerebileceğine dair ek bir istisna beyannamesi eklenmiştir. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile herhangi bir hak kaybına uğramamak için tüm yargılama süreleri depremin olduğu 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 10 gün ile sınırlandırılacaktır. Diğer illerde belirli koşullar altında bir ay İnsan Hakları Mahkemesi de aynı şekilde bu konudaki başvuruları askıya almakta veya ertelemektedir. Netlik sağlanması uygun olacaktır.”
Açıkgül ayrıca mektubun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Síofra O’Leary ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İkinci Bölüm Başkanı Arnfinn Bardsen’e sunulmasını istedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu